azadrah
18 بهمن 1401 - 19:18

اتصال همه روستاهای بالای ۲۰ خانوار قزوین به اینترنت تا پایان سال آینده

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان قزوین گفت: پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال ۱۴۰٢ هیچ روستای بالای ۲۰ خانواری در استان بدون اینترنت وجود نخواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری فارس از قزوین، حجت الله امینی در نشست خبری که پیش از ظهر امروز در سالن جلسات اداره کل ارتباطات و فناوری برگزار شد، اظهار کرد: امروزه گسترش ارتباطات صوتی و کیفیت و سرعت دیتا یکی از مطالبات عمومی مردم است، در همین راستا وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تمام تلاش خود را جهت افزایش و توسعه ارتباطی و فناوری به کار گرفته است.

وی افزود: تاکنون روستاهای بالای ۲۰ خانوار در سطح استان قزوین ۹۷ درصد از پوشش ارتباطات صوتی و ۸۲ درصد از ارتباط دیتا بهره مند هستند.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان قزوین در رابطه با افزایش سطح توسعه ارتباطات و فناوری در روستاهای استان به تفکیک شهرستان ها، گفت: سهم روستاهای شهرستان آبیک ۶۸ درصد، البرز ۸۹ درصد، آوج ۶۸ درصد، بویین‌زهرا ۹۶ درصد، تاکستان۸۶ درصد و قزوین ۸۰ درصد بوده و میانگین پوشش ارتباطی در سطح استان قزوین ۸۰ درصد است.

امینی بیان کرد: ۱۳۴ روستا در سطح استان قزوین از پوشش اینترنت محروم هستند که از این تعداد ۷۳ روستا مربوط به شهرستان قزوین، ۳۰ روستا مربوط به شهرستان آوج، ۳۱ روستا مربوط به ۴ شهرستان البرز و بویین زهرا و تاکستان و آبیک هستند.

وی اضافه کرد: تلاش ما این است که در مناطق  صعب العبور در وهله اول ارتباط صوتی را ایجاد کنیم و سایر خدمات را در درجات بعدی قرار دهیم و بر همین اساس برخی از روستاهای شهرستان قزوین از امکانات ارتباط صوتی ماهواره‌ای بهره مند شده اند.

این مقام مسئول در رابطه با افزایش ۳ برابری مصرف اینترنت در زمان شیوع ویروس کرونا در سطح استان قزوین اظهارکرد: با همه گیری ویروس کرونا استفاده از اینترنت در بستر فضای مجازی به طور چشمگیری افزایش پیدا کرد و به طور کلی عموم جامعه اعم از قشر دانشجو، دانش آموز و مردم عادی که در گذشته از فضای مجازی استفاده نمی کردند به یکباره وارد این فضا شدند در نتیجه با رشد ۳ برابری استفاده از اینترنت در استان توسط پلتفرم های مختلف مواجه شدیم.

وی یادآور شد: با توجه به تحریم واردات محصولات توسعه فناوری ارتباطات، هزینه‌های زیادی رامتحمل می‌شویم که با این وجود امسال ۴٠ تجهیزات جدید به استان قزوین وارد شده و با این امکانات ۶٠ روستا با حدود ٨٠٠٠ نفر و ٢۵٠٠ خانوار به اینترنت دسترسی پیدا می‌کنند.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان قزوین با اعلام این خبر بیان کرد: پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال ۱۴۰٢ هیچ روستای بالای ۲۰ خانواری در استان بدون اینترنت وجود نخواهد داشت.

این مقام مسئول در خصوص توسعه فیبر نوری در شهرها و روستاها نیز گفت: توسعه فیبر نوری علاوه بر تأمین کردن امنیت و سرعت بالا می‌تواند مشکلات اینترنت در مناطق صعب العبور استان را رفع کند.

وی اذعان کرد توسعه ارتباط سیار در قزوین ٨۵ درصد و فیبر نوری بین ١۵ تا ٢٠ درصد بوده است.

امینی همچنین اعلام کرد: پروژه انتقال فیبر نوری از شهر کوهین به طارم سفلی به طول ۱۲۶ کیلومتر و با اعتباری بالغ بر ۲۳۰ میلیارد ریال در دهه مبارک فجر به بهره برداری خواهد رسید.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان قزوین در رابطه با اینکه یکی از وظایف وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نمایندگی از دولت هوشمند است، اظهار کرد: یکی از مطالبات مردم در تمام نقاط کشور این است که از خدمات دولت هوشمند بهره مند شوند و ما تلاش می‌کنیم اینترنت به شکلی در دسترس باشد که این این امکان فراهم شود، پشتیبانی از my. gov.ir نیز در همین زمینه انجام می‌شود.

امینی تصریح کرد: با در نظر گرفتن شاخص idi که یک استاندارد بین المللی برای کیفیت خدمات ارتباطات است، قزوین در جایگاه دهم توسعه دامنه ارتباطات در کشور قرار دارد.

وی در پایان ضمن اشاره به شهر خاکعلی که پایلوت کشوری پلاک پستی هوشمند است، گفت: استان قزوین و شهر خاکعلی پایلوت کشور در زمینه پلاک پستی هوشمند هستند و تا امروز هم این موضوع با موفقیت انجام شده است.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 1025840